Trade customer? Get in touch for trade pricing on LDR Canto 1200MSD/MSR MK2 1200W Tungsten Followspot
LDR Canto 1200MSD/MSR MK2 1200W Tungsten Followspot
Backorder: Available in 21 days (04/06/2026) if ordered today
Free Saver Delivery on this item!
The Canto® 1200W MSR produces a well-defined, flatfield projection, ideal for use in medium-large venues, and features an ergonomic, user-friendly side handle, strong mechanics and excellent optics.
Key Features of LDR Canto 1200MSD/MSR MK2 1200W Tungsten Followspot
  • Beam style: Well defined, flat field profile projector
  • Adjustable beam angle: 8° - 22°
  • Focus adjustment: Slide zoom controls on side (diameter/softness)
  • Optical system: Double condenser with variable zoom
  • Beam shaping: 20-leaf iris included
  • Mechanical dimmer (dowser)
  • Ballast: External electro-magnetic unit with on/off switch
  • Reflector: 68mm diameter. glass
  • Lamp base: G22
  • Lamp types (not supplied):
  • 1200W 5900K Philips 1200 MSR G22 800 hrs
    1200W 6000K Philips 1200 MSD G22 3.000 hrs
    1200W 7200K Philips 1200 MSR/2 G22 800 hrs
  • Auto-disconnect double-pole microswitch
  • 2m multicore cable to ballast and 2m power cable with bare ends
  • Mounting bracket and spigot for 28mmØ tube supplied
  • Construction: Extruded aluminium and sheet
Specifications
  • Power supply: 220~240V to ballast unit